top of page

O WEISSBACHU

image.jpg.jpg

HISTORIE PO SOUČASNOST

Jízda na kole do kopce

AKTIVITY

Chalupa Weissbach se nachází ve vesnici Bílý Potok ( německy Weißbach, polsky Biały Potok ).

BP r.1972.jpg

Bílý Potok se poprvé připomíná roku 1310 pod jménem Wyzbach. Jeho název je odvozen od černého bezu, jehož bílé květy padaly do protékajícího potoka.

BP r. 1991.png

Ves se táhne podél potoka ve střední nadmořské výšce 295 m n. m., na dvě poloviny jej rozděluje silnice směřující na západ do Bílé Vody a druhá na Paczków směrem k hraničnímu přechodu s Polskem.

A právě u cesty směrem k hraničnímu přechodu na Paczków se nachází Ubytování Weissbach.

 

Chalupa byla postavena roku 1922, před odsunem zde pobýval správce panství Lundwall se svou rodinou. 

V roce 2021 – 2022 prošla celkovou citlivou rekonstrukcí, kdy některé prvky v domě zůstaly zachovány. 

Lokalita v podhůří Rychlebských hor a Jeseníku vhodná především pro pěší turistiku nebo cykloturistiku www.rychleby. cz.


Směrem na Javorník je již z dálky vidět zámek Jánský Vrch (v létě pohádková stezka v zahradách zdarma), přímo na náměstí se nachází Turistické centrum SOUD, ve kterém je informační centrum a muzeum. Je zde i bankomat ČS.

 

Za návštěvu stojí i zřícenina hradu Rychleby, Čertova kazatelna, Račí údolí s krásnou obnovenou Tančírnou, rozhledna Borůvková hora, lesní bar v Zálesí...


Mezi Bílým Potokem a Javorníkem se nachází koupaliště Červenka, v Javorníku pak krytý bazén. Směrem na Jeseník zahlédnete Obří židle na Sedmilánském vrchu, který je dostupným cíem pro rodiny s dětmi. Pokračovat budete na Skorošice, jejichž součástí jsou Nýznerovské vodopády na Stříbrném potoce a cestou neminete vyhlášenou Rybářskou baštu, kde si svou rybu můžete i chytit.


V Žulové je úžasné vystoupit nebo vyjet na kole na Chrámový vrch - Boží hora s kostelíčkem a výhledy na krajinu (též lemováno fit stezkou). Nachází se zde také naleziště granátu - hessonitu.


V blízkosti (6km) v obci Černá Voda se nachází cyklistické stezky Rychlebské stezky s půjčovnou a zřícenina hradu Kaltenštejn nebo přírodní útvar Venušiny misky a stoletý dub. Je zde i naleziště křišťálu a záhnědy.

 

Směrem na Jeseník musíte navštívit klimatické lázně v Jeseníku - Priessnitzovy lázně (balneopark, venkovní stezka pro děti, labyrint).


Za zmínku stojí rozhledna Zlatý Chlum a vyhlídka (pro horolezce) Čertovy kameny.


Další zajímavosti v okolí jsou: Jeskyně Na Pomezí, Jeskyně Na Špičáku, Lesní Bar v Lipové lázně, Schrotovy léčebne lázně, lanovka Ramzová - Šerák, hornický skanzen ve Zlatých Horách + poutní místo Marie Hilfs (křížová cesta), Národní přírodní rezervace Rejvíz – Mechové jezírko a rašeniliště, lázně Karlova studánka, vodní nádrž Dlouhé stránělanovka Kouty nad Desnou (Rysí stezka), Praděd, Adrenalin Park Jeseníky na Orlím ranči, Faunapark v Horní Lipové, Dolní Morava (Sky bridge a Stezka v oblacích + mamutíkův vodní park), kryté sportovně zábavní centrum Bělá v pohybu v Bělé pod Pradědem....

 

Důl Hraničná k potápění.

Možný let nad Jesenickem.

 

Lyžařská střediska: Miroslav - Lipová Lázně, Lázeňský vrch - Jeseník lázně, Jeseník - Na Smrťáku, Kovárna - Horní Lipová, Filipovice, Ramzová - Bonera, Ramzová - Skiaréna R3, Ski klub Ramzová pod Klínem, Zetocha Petříkov, Petříkov - Kaste + Relax, Jonas park Ostružná, SKI Ostružná - Řetězárna, Na Hájovně Branná, Kouty nad Desnou a nejvyšší hora Jeseníku Praděd s lyžařským střediskem, kde se lyžuje nejdéle v roce.


Možnosti koupání: lomy - Rampa Černá Voda, Transgranit Žulová, Vaněk, Vycpálek, Arcibiskupský, Brankopy, Pelnář, Rokliny, Štachlovice, Kaolínka... kryté bazény - bazén Priessnitz, bazén Jeseník, bazén Javorník, bazén Česká Ves, bazén Helios - Horní Lipová, koupaliště - Jeseník, Velká Kraš.

Atrakce Polsko 

Złoty Stok – kopalnia zlota + nejdelší lanový park.

Wrocław – aquapark, laser guns, zoo, Bardo – rafting.

Paczków - koupaliště.

rok 2022

 • Vířivka

 • Parkování na pozemku

 • Zdarma Wifi v celém objektu

 • Úschovna pro kola/lyže

 • Ručníky vlastní

 • Povlečení zdarma

 • Varná konvice, lednice

 • Psí mazlíčci po domluvě

 • Mikrovlnka, varná deska

 • Samostatné WC/koupelna

 • Zahrada 1300 m2

 • Dům 90 m2

 • Pračka a TV

 • Opékání, grilování

 • Výlety po okolí

 • Restaurace a cukrárny

bottom of page